środa, 8 kwietnia 2015

Negocjacje płacowe podczas rozmowy rekrutacyjnej

Nie lubię tego momentu. Kiedy pytają mnie ... o wynagrodzenie. Wiadomo, czasy są teraz takie, że czasami nie mamy wyjścia i godzimy się a co gorsza! podajemy znacznie niższą kwotę niż oferowane stanowisko gwarantuje. Żal, że tak nisko wyceniamy nasze usługi, a tym samym "dokładamy" się do tego, że pracodawcy czują samowolę. Dotyczy to małych podmiotów gospodarczych w rekach prywatnych. Sektor państwowy rządzi się innymi prawami.
Każda taka sytuacja - niskiego wynagradzania, umów śmieciowych - ma dwie strony: pracownik czyli TY, zostaniesz krótko bo i tak będziesz szukał lepiej płatnej posady. Pracodawcy wzrosną koszty pracy, bo kolejnego pracownika trzeba znaleźć, wyszkolić. A to czas i pieniądze.
Żeby dobrze wynegocjować wynagrodzenie, dobrze jest zajrzeć na strony np. Gazety Wyborczej, czy
Porównaj swoje zarobki - zobaczysz tu ile zarabia osoba na podobnym stanowisku. Zbierz informacje od znajomych ile zarabiają na podobnych stanowiskach. Ludzie nie lubią dzielić się wiedzą o stanie własnych zarobków, ale zapewnij, że nie muszą mówić co do grosza ile zarabiają. Dla ciebie istotna informacja to taka ile możesz zażądać. Weź pod uwagę region kraju, wielkość firmy.
Podaj kwotę kwotę bliższą górnemu pułapowi, wtedy łatwiej jest zejść kilkaset złotych. Znaj swoją wartość!

Ja- będąc na rekrutacji w dużych firmach pytam o widełki płacowe. Raz zdarzyło mi się, że pracodawca oferował znacznie więcej niż sama zaproponowałam. Ale to raczej wyjątek.

Kiedy padnie pytanie o wynagrodzenie odpowiedz, że uzależniasz je od zakresu obowiązków jakie otrzymasz. W negocjacjach pracodawca musi zobaczyć co zyska zatrudniając właśnie ciebie, i ile traci nie zatrudniając.

Aby dokładnie określić kwestie finansowe musisz znać zakres własnych obowiązków. Niebagatelnym elementem jest też staż pracy ( pracując kilka lat w pewnej firmie koleżanka powiedziała mi, że  zarabia znacznie więcej ode mnie - może myślała, że będę zła albo zazdrosna- nic z tego - ona miała 10 lat więcej stażu niż ja - nie wzruszyło mnie to, a raczej podniosło na duchu, że pracownicy z większym stażem mogą zarabiać więcej - polityka płacowa firmy wydała mi się w porządku), jaką ponosisz odpowiedzialność materialną, jakie miejsce w strukturze ma stanowisko pracy o które się starasz. Mając takie informacje sam ustalisz przedział wynagrodzenia dla siebie.
Dowiedz się co firma oferuje w dodatkowym pakiecie wynagrodzenia np. ubezpieczenia, prywatna opieka medyczna, dopłaty do uprawiania sportu, szkolenia profesjonalne, telefon, laptop, samochód służbowy - to atrybuty które dadzą ci możliwość szybkiego oszacowania wartości tych świadczeń, które mają wpływ na zaproponowanie wynagrodzenia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz