środa, 1 kwietnia 2015

Idziesz na rozmowę rekrutacyjną i co ?

Na rozmowę rekrutacyjną idziemy w celu zaprezentowania swojej osoby przed potencjalnym pracodawcą. Rekruter zweryfikuje czy to co napisaliśmy w naszym życiorysie jest prawdą. Czy nasz profil pasuje do oferowanego stanowiska. To szansa na etat pod warunkiem czy okażemy sie idealnym kandydatem.

Przygotuj się przed rozmową

Dobrze przeczytaj ogłoszenie. Zapisz jak odpowiedzieć na poszczególne wymagania zawarte w anonsie. 

Przygotuj sobie listę pytań jakie będziesz chciał zadać prawodawcy, dowiedz się jak najwięcej o firmie. 
Przygotuj ubranie adekwatne do prestiżu firmy. Zapakuj do torby notes i coś do pisania. 
Dobrze się wyśpij - czasami może być trudne, bo zależy nam na dobrej prezentacji a myśli nie zawsze dają odpocząć: czy mam ubranie, czy mam CV, czy wiem gdzie pojechać, jakie są moje mocne strony, a słabe.... itd... wypij melisę, zrób relaksację, pooddychaj głęboko, przewietrz pokój. 

Jeśli nie masz z tym problemu- szczęściarz!;) Szczęściara:)!

Rano zjedz lekkie śniadanie, sprawdź adres i godzinę spotkania.

Teraz Twoje wejście:

Robisz pierwsze wrażenie ( mówi się, że pierwsze 20 sekund jest najważniejsze), ale ja się z tym nie zgadzam. W pewnej firmie między mną a pracodawcą nie "zaiskrzyło". Po prostu myślał, że mój etat jest zbędny i że to tylko wymysł kierowników projektów. A potem ... okazało się, że nadajemy na tych samych falach. Lubimy poczucie humoru, który nie raz rozładowywało stres związany z pracą.
Ale bywa i odwrotnie, po jakimś czasie okazuje się, że charakterem osoba nie pasuje do organizacji , mimo świetnej prezentacji dobrej sprzedaży na rozmowach. Wszak jesteś sprzedawcą własnych usług na rynku pracy.

Uściśnij mocno dłoń - mam na myśli pewny uścisk dłoni, bądź pewny siebie, utrzymuj kontakt wzrokowy- to bardzo ważne. Jak nie umiesz - patrz w tzw. "trzecie oko"  - punkt miedzy brwiami.

Padnie pytanie: opowiedz coś o sobie- przygotuj krótki rys o sobie oczywiście przynajmniej dzień wcześniej.

Na pytanie: dlaczego wybrał Pan/Pani to stanowisko odpowiedź: chcę zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, a to stanowisko mi to oferuje. Widzę w min swój rozwój. 

Dostarczaj jak najwięcej informacji o sobie.

Jeśli rekruter zaproponuje jakie masz pytania do pracodawcy pytaj jak najwięcej, pokaż entuzjazm i zainteresowanie posadą.

UNIKAJ:
Nawet jeśli rozmowa nie podoba Ci się od początku i myślisz "co ja tutaj robię": zachowaj się profesjonalnie. Wykaż obustronny szacunek do rozmówcy i do siebie. To cenne doświadczenie.
Nie odpowiadaj na pytanie krótkim :tak, nie - rozbudowuj zdania. Nie okazuj negatywnych uczuć.
1 komentarz:

  1. rekrutuję też ludzi do pracy u nas w firmie, pierwsze 20 sekund to jest jakiś mit, patrzę zawsze na całokształt, choć od paru lat coraz ciężej jest jednak znaleźć już nawet nie tyle dobrego pracownika, co osobę, z którą da radę złapać mentalny kontakt, wygadaną, z którą podczas spotkania znajdę sie na tych samych falach...to taka refleksja od drugiej strony stolika:)

    OdpowiedzUsuń